Investiție masivă în spitalele din Brașov

📢 PESTE 100 DE MILIOANE DE LEI INVESTIȚIE PRIN PNRR ÎN SPITALELE DIN #BRAȘOV

🚑 Ministerul Sănătăţii a aprobat o finanţare totală de peste 100 de milioane de lei, prin PNRR, pentru spitalele din judeţul Braşov, se arată într-o postare de pe pagina de Facebook a ministerului.

🚨 Din suma totală de 106,5 milioane de lei, aproximativ jumătate – 50 de milioane de lei – reprezintă investiţii pentru reabilitarea şi dotarea spitalului municipal Făgăraş şi al celui orăşenesc de la Victoria, vizitate, sâmbătă, de ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, şi secretarul de stat Alexandru Rogobete.

“Ministerul Sănătaţii susţine autorităţile locale care au vocaţia dezvoltării serviciilor medicale pentru oamenii din comunităţile pe care le reprezintă!”, precizează sursa citată.

La nivelul judeţului Braşov, Ministerul Sănătăţii a aprobat finanţarea, prin PNRR, cu suma de 6 milioane de lei pentru achiziţia de echipamente şi alte 17 milioane de lei pentru dezvoltarea ambulatoriului spitalului din Săcele.

De asemenea, pentru dotarea cu echipamente medicale a fost aprobată o finanţare de 3,5 milioane de lei pentru Spitalul Clinic de Obstetrică Ginecologie “I. A. Sbârcea” şi 4 milioane de lei pentru Spitalul Clinic de Pneumoftiziologie şi Boli Infecţioase din Braşov.

Pentru Maternitatea din Braşov a mai fost aprobată o finanţare de 11 milioane de lei pentru extinderea şi modernizarea secţiei de neonatologie, iar pentru Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Braşov – o finanţare de 15 milioane de lei pentru dezvoltarea ambulatoriului de specialitate. AGERPRES/(AS – autor: Diana Dumitru, editor: Cătălin Alexandru, editor online: Ada Vîlceanu)

Dă share acestui articol:

Actualitate

Kelemen Hunor: Până la sfârșitul lunii iunie ar trebui să avem un guvern politic

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a afirmat, marți seara, că până la sfârșitul lunii iunie ar trebui să avem un guvern

Deputatul Calin Groza sustine modernizarea transportului feroviar in Romania

În contextul actual al transportului feroviar din România, caracterizat prin infrastructură învechită, viteze reduse de circulație și întârzieri frecvente, deputatul

Bistrița-Năsăud: Ruta gastronomică ‘Gust de Valea Bârgăului’, lansată de Rusalii la Colibița

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară (ADI) ‘Turism în Bistrița-Năsăud’ a lansat duminică, în stațiunea turistică Colibița, prima rută gastronomică din județ,

Generali România va despăgubi proprietarul apartamentului cel mai grav avariat de explozia dronei din Galați

foto Agerpress Generali România a început procesul de despăgubire pentru apartamentul cel mai grav afectat de explozia dronei din Galați,

Nicușor Dan: Drona prăbușită la Galați – rusească; nu vom minimaliza niciun incident care periclitează viața

Președintele Nicușor a anunțat că drona prăbușită la Galați este Geran-2, de proveniență rusească, subliniind că România nu va ignora

Poiana cu Narcise din Munții Maramureșului a adunat iubitorii de natură la un weekend de poveste

În perioada 29–31 mai 2026, Munții Maramureșului au fost gazda unui eveniment dedicat naturii, mișcării și comunității, organizat de Asociația

Atunțuri publice

ANUNȚ DE INTERES PUBLIC – operațiuni de dezinsecție terestră împotriva ţântarilor şi căpuşelor, pe raza Municipiului Baia Mare

Anunț privind desfășurarea operațiunii de dezinsecție terestră împotriva ţântarilor şi căpuşelor, pe raza Municipiului Baia Mare, în perioada 18 –

Baia Mare a lansat primul ghid practic bilingv dedicat cetățenilor din afara Uniunii Europene

Primăria Municipiului Baia Mare a lansat vineri, 8 mai 2026, în Sala Europa, primul ghid practic bilingv dedicat cetățenilor din

În premieră: tinerii din Baia Mare își aleg artiștii pentru Parada Absolvenților 2026

Municipiul Baia Mare lansează, pentru prima dată, o provocare directă către tineri: să decidă chiar ei cine va urca pe

Noul prefect al județului Maramureș, învestit oficial

Astăzi a avut loc ceremonia oficială de învestire în funcția de prefect al județului Maramureș a domnului Rudolf Stauder, acesta

Intervenție în forță a pompierilor la un incendiu în Copalnic-Mănăștur

Echipaje operative din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Gheorghe Pop de Băsești” al județului  Maramureș intervin, în aceste momente,

Primăria Baia Mare a recuperat un simbol: fostul sediu REMIN a intrat în patrimoniul municipiului

Municipiul Baia Mare marchează un moment de referință pentru comunitate, odată cu semnarea contractului de vânzare-cumpărare pentru fostul sediu REMIN