Ministrul Simona Bucura-Oprescu și comisarul european Nicolas Schmit, vizită oficială la Uzina Dacia din Mioveni

”Industria auto din România și din UE trebuie sprijinită!”                                                                                                                                                      

Ministrul Muncii şi Solidarităţii Sociale, Simona Bucura-Oprescu, şi comisarul european pentru locuri de muncă şi drepturi sociale, Nicolas Schmit, au vizitat astăzi Uzina Dacia din Mioveni, județul Argeș. Comisarul european și ministrul Muncii s-au întâlnit cu Jean André Barbosa, vicepreședinte pentru afaceri europene al Grupului Renault, și cu Cristian Nevzoreanu, director executiv Afaceri Publice și Comunicare Renault Group România.

Principalele teme de discuție au vizat măsuri de susținere a industriei auto din România și din UE, creșterea competitivității angajaților, provocările legate de tranziția verde și digitală, precum și implementarea salariului minim european. Vizita a inclus și o deplasare în secții pentru a vedea fluxul de producție și pentru discuții cu salariații.

”Uzina Dacia din Mioveni a dovedit că românii sunt foarte productivi, înalt calificați. Sunt bucuros să fiu astăzi aici, împreună cu doamna ministru Simona Bucura-Oprescu, pentru a vedea ce înseamnă industria auto din România. Și asta deoarece pentru mine este un obiectiv fundamental acela de a susține industria auto europeană și de a o ajuta să se dezvolte. Trebuie să încurajăm tinerii să lucreze în industrie, dar și să fie pregătiți pentru upskilling și reskilling, pentru a face față provocărilor tranziției verzi și digitale. Îmbunătățirea continuă a competențelor angajaților este esențială. Un obiectiv important pentru piața europeană este tranziția verde, iar Dacia va face această tranziție. Industria auto va găsi mereu în mine un sprijin important, pentru că îmi doresc o industrie europeană puternică”, a spus Nicolas Schmit.

”Dacia înseamnă mai mult decât o afacere, înseamnă o mare mândrie pentru argeșeni și nu numai! Aici se produce o mașină la fiecare 56 de secunde. De aici, de la Uzina Dacia, pleacă aproape 10% din exporturile României pe toate continentele. Aceste rezultate excepționale sunt rezultatul hărniciei și priceperii angajaților de pe platforma Dacia care, zi de zi, demonstrează că se pot ridica la cele mai înalte standarde privind calitatea muncii și productivitatea. Nu trebuie însă omis faptul că, acum, cele mai mari provocări sunt tranziția verde și digitală.  Regulile sunt stricte, iar termenele sunt scurte, ceea ce poate genera costuri mari. De aceea este important să venim cu ceva în plus pentru a ajuta economia auto nu doar în România, ci în întreaga Uniunea Europeană!”, a declarat ministrul Simona Bucura-Oprescu.

În contextul nevoii tot mai acute de forță calificată de muncă în toate sectoarele de activitate, dar mai ales în industrie, ministrul Muncii Simona Bucura-Oprescu a anunțat în discuțiile cu reprezentanții Dacia că, prin Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, vor fi derulate în perioada următoare două proiecte majore de formare profesională finanțate din Fondul Social European.

”Formarea profesională prin programe la locul de muncă, prin acordarea de sprijin financiar angajatorilor care încheie contracte de ucenicie cu șomeri, este o prioritate. De aceea vom derula proiectele “FORMACTIV – Formare și muncă activă”, în valoare de 59 de milioane de euro, care vizează un grup țintă de 5.105 șomeri non-NEETs, și proiectul “START – Investește în calificare pentru viitor!”, cu o valoare de 27 de milioane de euro, care vizează un grup țintă de 1.972 de șomeri  NEETs. Sprijinim în acest fel integrarea tinerilor pe piața muncii”, a mai declarat ministrul Simona Bucura-Oprescu.

Uzina Dacia realizează aproape 10% din exporturile României și are o contribuție de 3,5% din PIB-ul țării. Fiecare dintre cele 13.000 de locuri de muncă de pe platforma de la Mioveni generează aproximativ alte 10 locuri de muncă în dezvoltarea economică pe orizontală.

La Uzina Dacia au fost astăzi prezenți și europarlamentarul Victor Negrescu, președintele Consiliului Județean Argeș Ion Mînzînă, președintele ANOFM Florin-Irinel Cotoșman,  inspectorul general de stat adjunct Mihai-Nicolae Ucă și directorul general DGAERI – MMSS Liana-Ramona Moștenescu-Vasiliu. 

Dă share acestui articol:

Actualitate

ANUNȚ -ETAPA I PRIVIND PROCEDURA DE ATRIBUIRE A 483 LOCURI DE PARCARE DE DIN    MUNICIPIUL BAIA MARE

                                                                      ANUNȚ -ETAPA I PRIVIND PROCEDURA DE ATRIBUIRE A 483 LOCURI DE PARCARE DE REȘEDINȚĂ  DIN    MUNICIPIUL BAIA MARE PENTRU

Fonduri în valoare de 265 de milioane de euro pentru investiții în energie regenerabilă în agricultură și industria alimentară

Cea de-a treia sesiune de depunere a proiectelor în cadrul Schemei de ajutor pentru sprijinirea investițiilor în noi capacități de

Kelemen Hunor: Până la sfârșitul lunii iunie ar trebui să avem un guvern politic

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a afirmat, marți seara, că până la sfârșitul lunii iunie ar trebui să avem un guvern

Deputatul Calin Groza sustine modernizarea transportului feroviar in Romania

În contextul actual al transportului feroviar din România, caracterizat prin infrastructură învechită, viteze reduse de circulație și întârzieri frecvente, deputatul

Bistrița-Năsăud: Ruta gastronomică ‘Gust de Valea Bârgăului’, lansată de Rusalii la Colibița

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară (ADI) ‘Turism în Bistrița-Năsăud’ a lansat duminică, în stațiunea turistică Colibița, prima rută gastronomică din județ,

Generali România va despăgubi proprietarul apartamentului cel mai grav avariat de explozia dronei din Galați

foto Agerpress Generali România a început procesul de despăgubire pentru apartamentul cel mai grav afectat de explozia dronei din Galați,

Atunțuri publice

ANUNȚ DE INTERES PUBLIC – operațiuni de dezinsecție terestră împotriva ţântarilor şi căpuşelor, pe raza Municipiului Baia Mare

Anunț privind desfășurarea operațiunii de dezinsecție terestră împotriva ţântarilor şi căpuşelor, pe raza Municipiului Baia Mare, în perioada 18 –

Baia Mare a lansat primul ghid practic bilingv dedicat cetățenilor din afara Uniunii Europene

Primăria Municipiului Baia Mare a lansat vineri, 8 mai 2026, în Sala Europa, primul ghid practic bilingv dedicat cetățenilor din

În premieră: tinerii din Baia Mare își aleg artiștii pentru Parada Absolvenților 2026

Municipiul Baia Mare lansează, pentru prima dată, o provocare directă către tineri: să decidă chiar ei cine va urca pe

Noul prefect al județului Maramureș, învestit oficial

Astăzi a avut loc ceremonia oficială de învestire în funcția de prefect al județului Maramureș a domnului Rudolf Stauder, acesta

Intervenție în forță a pompierilor la un incendiu în Copalnic-Mănăștur

Echipaje operative din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Gheorghe Pop de Băsești” al județului  Maramureș intervin, în aceste momente,

Primăria Baia Mare a recuperat un simbol: fostul sediu REMIN a intrat în patrimoniul municipiului

Municipiul Baia Mare marchează un moment de referință pentru comunitate, odată cu semnarea contractului de vânzare-cumpărare pentru fostul sediu REMIN