BISTRIȚA: Mesajul primarului Lazany pentru mini zeii „care au fost tolerați, încurajați și înmulțiți în Primăria Bistrița”

Gabriel Lazany, primarul Bistriței, le-a transmis astăzi, în cadrul unei conferințe de presă, un mesaj „mini zeilor din primărie care cred că toți bistrițenii trebuie să plece capul în fața lor dacă vor să li se rezolve anumite probleme”.

Primarul Gabriel Lazany a susținut astăzi o conferință de presă, ocazie cu care a prezentat situația care a dus la neplăcerile cauzate de ninsoarea de ieri în Bistrița. De asemenea, acesta a transmis un mesaj „pentru cei care se cred mini zei în primărie”.Am și un mesaj și pentru cei care se cred mini zei în primărie și care au fost tolerați, încurajați și înmulțiți de vechea administrație, devenind o caracatiță purtată de interese personale, mini zei care cred că toți bistrițenii trebuie să plece capul în fața lor dacă vor să li se rezolve anumite probleme. Bă băieți, vă anunț că vremea voastră s-a încheiat! În primărie vor rămâne doar oameni buni, care acceptă să lucreze alături de mine pentru Bistrița și bistrițeni!, a declarat primarul Bistriței.

Primarul Lazany și-a cerut scuze pentru neplăcerile cauzate de ninsorile din Bistrița

A fost prima ninsoare serioasă din această iarnă. Deși ne-am pregătit serios, ceva nu a funcționat. Am solicitat noului director al Direcției de Infrastructură și Servicii, dl Kocsis Lorand, niște informații și explicații legate de activitatea de deszăpezire desfășurată în cursul zilei de ieri.

Ce am aflat? Persoana care era responsabilă de activitatea de deszăpezire este aceeași persoană care înjura bistrițenii aflați în trafic și la care i-am cerut sancționarea prin Comisia de Disciplină. Persoana care era responsabilă de activitatea de deszăpezire este aceeași persoană la care i-am cerut corpului de audit intern din cadrul primăriei să-i verifice activitatea printr-o misiune ad-hoc, deoarece pe tot parcursul anului nu a întocmit nicio situație de lucrări deși s-au decontat materiale de miliarde de lei. Am spus era, pentru că de luni nu va mai fi responsabilă de deszăpezire această persoană„, a precizat Gabriel Lazany.

Primarul Bistriței a mai adăugat că Ioan Turc, fostul edil, a încheiat în 2021 contracte de închiriere pentru 8 utilaje de deszăpezire de la o firmă din Maramureș, firmă care nu are niciun utilaj, ci doar utilaje subînchiriate, de la diferite firme din Negrilești, Herina, Josenii Bârgăului sau Galații Bistriței.

La această firmă din Maramureș primăria plătește din banii bistrițenilor 200 de milioane de lei pe zi, doar pentru staționare, că pentru orele de lucru se plătește cu 50% mai scump. Și dacă tot ați făcut asta (n.r. – Ioan Turc), de ce nu ați condiționat în contract să stea în bază, la dispoziție? De ce nu ați impus în contract un timp de răspuns? Că bistrițenii își doresc să le fie curățată zăpada imediat, nu peste 3 ore, când binevoiesc stimații șoferi închiriați să apară și când totul este în haos.

Și aveți curajul să vorbiți de respect față de bistrițeni? Nu vă este rușine? Ați creat și interconectat primăria la un sistem mafiot și aveți curajul să arătați cu degetul? (…) Gurile rele spun că intermediarul este tot finul lui nănașu, dar sunt probabil doar guri rele. Apropo, să știți că multifuncționala luată de la finu pe care ați dat zeci de mii de euro, ieri a crăpat după primii kilometri” , a mai spus acesta.

Anchetă internă după intervenția slabă a celor responsabili

La ora 5:50, când a constatat că ninsoarea dă tendințe de intensificare, directorul DIS a sunat responsabilul cu deszăpezirea să mobilizeze toți șoferii pentru ieșire pe traseu conform programului de intervenție aprobat. La ora 6:48 directorul DIS a primit confirmare de la responsabilul cu deszăpezirea că toate mașinile sunt ieșite pe traseu și a început personal să verifice acest aspect pe teren.

A mers în fiecare zonă și a constatat că utilajele nu erau la datorie. Înțelegând că a fost dezinformat a solicitat clarificări suplimentare și i s-a transmis că pe teren au ieșit toate utilajele primăriei, mai puțin cele închiriate pentru că nu au venit șoferii”, a completat edilul. A fost convocat în regim de urgență Comitetul Local pentru Situații de Urgență, care s-a întrunit la ora 9:00 la sediul primăriei.

Acesta a stabilit măsurile urgente care trebuiau luate, și anume: SVSU și Poliția Locală va interveni pentru deblocarea căilor de acces la școli și grădinițe, iar Supercom a intervenit la curățarea trotuarelor. 68 de persoane au fost mobilizate suplimentar. Utilajele parte din contractul de închiriere au fost pregătite să intre în teren după mai bine de 3 ore de la mobilizarea generală. În jurul orei 9:30 erau mobilizate toate utilajele și toate forțele de intervenție erau în teren. Astăzi a fost aceeași mobilizare suplimentară, fiind prezente pe teren 68 persoane din partea SVSU, Poliția Locală, Supercom.

Dragi bistrițeni, sigur, ninsori vor mai fi și probabil veți mai întâmpina probleme pentru că trebuie să înțelegeți, oricât ne-am dori, oricât de multe utilaje vom avea, nu putem fi simultan peste tot, iar când ninge, ninge peste tot orașul. Voi trebuie să fiți doar precauți, să circulați cu grijă atât pe carosabil, cât și pe trotuare, până când noi cei responsabili cu deszăpezirea vom reuși să curățăm tot orașul de zăpadă. Vă garantez că vom face tot ce este omenește posibil ca să se realizeze în cel mai scurt timp„, a mai spus Gabriel Lazany

Dă share acestui articol:

Actualitate

ANUNȚ -ETAPA I PRIVIND PROCEDURA DE ATRIBUIRE A 483 LOCURI DE PARCARE DE DIN    MUNICIPIUL BAIA MARE

                                                                      ANUNȚ -ETAPA I PRIVIND PROCEDURA DE ATRIBUIRE A 483 LOCURI DE PARCARE DE REȘEDINȚĂ  DIN    MUNICIPIUL BAIA MARE PENTRU

Fonduri în valoare de 265 de milioane de euro pentru investiții în energie regenerabilă în agricultură și industria alimentară

Cea de-a treia sesiune de depunere a proiectelor în cadrul Schemei de ajutor pentru sprijinirea investițiilor în noi capacități de

Kelemen Hunor: Până la sfârșitul lunii iunie ar trebui să avem un guvern politic

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a afirmat, marți seara, că până la sfârșitul lunii iunie ar trebui să avem un guvern

Deputatul Calin Groza sustine modernizarea transportului feroviar in Romania

În contextul actual al transportului feroviar din România, caracterizat prin infrastructură învechită, viteze reduse de circulație și întârzieri frecvente, deputatul

Bistrița-Năsăud: Ruta gastronomică ‘Gust de Valea Bârgăului’, lansată de Rusalii la Colibița

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară (ADI) ‘Turism în Bistrița-Năsăud’ a lansat duminică, în stațiunea turistică Colibița, prima rută gastronomică din județ,

Generali România va despăgubi proprietarul apartamentului cel mai grav avariat de explozia dronei din Galați

foto Agerpress Generali România a început procesul de despăgubire pentru apartamentul cel mai grav afectat de explozia dronei din Galați,

Atunțuri publice

ANUNȚ DE INTERES PUBLIC – operațiuni de dezinsecție terestră împotriva ţântarilor şi căpuşelor, pe raza Municipiului Baia Mare

Anunț privind desfășurarea operațiunii de dezinsecție terestră împotriva ţântarilor şi căpuşelor, pe raza Municipiului Baia Mare, în perioada 18 –

Baia Mare a lansat primul ghid practic bilingv dedicat cetățenilor din afara Uniunii Europene

Primăria Municipiului Baia Mare a lansat vineri, 8 mai 2026, în Sala Europa, primul ghid practic bilingv dedicat cetățenilor din

În premieră: tinerii din Baia Mare își aleg artiștii pentru Parada Absolvenților 2026

Municipiul Baia Mare lansează, pentru prima dată, o provocare directă către tineri: să decidă chiar ei cine va urca pe

Noul prefect al județului Maramureș, învestit oficial

Astăzi a avut loc ceremonia oficială de învestire în funcția de prefect al județului Maramureș a domnului Rudolf Stauder, acesta

Intervenție în forță a pompierilor la un incendiu în Copalnic-Mănăștur

Echipaje operative din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Gheorghe Pop de Băsești” al județului  Maramureș intervin, în aceste momente,

Primăria Baia Mare a recuperat un simbol: fostul sediu REMIN a intrat în patrimoniul municipiului

Municipiul Baia Mare marchează un moment de referință pentru comunitate, odată cu semnarea contractului de vânzare-cumpărare pentru fostul sediu REMIN