Drone rusești doborâte în Polonia. NATO convocată la consultări

Varșovia – Polonia a anunțat miercuri dimineață că mai multe drone provenind dinspre Rusia au intrat în spațiul său aerian în timpul unui atac desfășurat asupra Ucrainei. Forțele poloneze, sprijinite de unități NATO, au doborât o parte dintre aparate.

Ministerul polonez al Apărării a confirmat că cel puțin 19 drone de tip kamikaze au traversat granița, majoritatea fiind neutralizate înainte să producă victime. În regiunea Lublin au fost raportate pagube materiale minore, cauzate de fragmente căzute pe sol.

În urma incidentului, autoritățile au închis temporar mai multe aeroporturi, inclusiv cel din Varșovia, și au emis recomandări de siguranță pentru populația din estul țării.

Premierul Donald Tusk a declarat că situația reprezintă „cea mai serioasă amenințare de securitate de la al Doilea Război Mondial”, dar a subliniat că nu există indicii privind o escaladare militară imediată.

Guvernul polonez a solicitat activarea Articolului 4 al Tratatului Atlanticului de Nord, declanșând consultări oficiale între statele membre.

Liderii europeni și NATO au condamnat intrarea dronelor în spațiul aerian polonez, considerând incidentul o escaladare periculoasă a conflictului din Ucraina.

Situația rămâne sub monitorizare, iar autoritățile de la Varșovia au anunțat că mențin nivelul maxim de alertă pentru apărarea teritoriului național.

Dă share acestui articol:

Actualitate

ANUNȚ -ETAPA I PRIVIND PROCEDURA DE ATRIBUIRE A 483 LOCURI DE PARCARE DE DIN    MUNICIPIUL BAIA MARE

                                                                      ANUNȚ -ETAPA I PRIVIND PROCEDURA DE ATRIBUIRE A 483 LOCURI DE PARCARE DE REȘEDINȚĂ  DIN    MUNICIPIUL BAIA MARE PENTRU

Fonduri în valoare de 265 de milioane de euro pentru investiții în energie regenerabilă în agricultură și industria alimentară

Cea de-a treia sesiune de depunere a proiectelor în cadrul Schemei de ajutor pentru sprijinirea investițiilor în noi capacități de

Kelemen Hunor: Până la sfârșitul lunii iunie ar trebui să avem un guvern politic

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a afirmat, marți seara, că până la sfârșitul lunii iunie ar trebui să avem un guvern

Deputatul Calin Groza sustine modernizarea transportului feroviar in Romania

În contextul actual al transportului feroviar din România, caracterizat prin infrastructură învechită, viteze reduse de circulație și întârzieri frecvente, deputatul

Bistrița-Năsăud: Ruta gastronomică ‘Gust de Valea Bârgăului’, lansată de Rusalii la Colibița

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară (ADI) ‘Turism în Bistrița-Năsăud’ a lansat duminică, în stațiunea turistică Colibița, prima rută gastronomică din județ,

Generali România va despăgubi proprietarul apartamentului cel mai grav avariat de explozia dronei din Galați

foto Agerpress Generali România a început procesul de despăgubire pentru apartamentul cel mai grav afectat de explozia dronei din Galați,

Atunțuri publice

ANUNȚ DE INTERES PUBLIC – operațiuni de dezinsecție terestră împotriva ţântarilor şi căpuşelor, pe raza Municipiului Baia Mare

Anunț privind desfășurarea operațiunii de dezinsecție terestră împotriva ţântarilor şi căpuşelor, pe raza Municipiului Baia Mare, în perioada 18 –

Baia Mare a lansat primul ghid practic bilingv dedicat cetățenilor din afara Uniunii Europene

Primăria Municipiului Baia Mare a lansat vineri, 8 mai 2026, în Sala Europa, primul ghid practic bilingv dedicat cetățenilor din

În premieră: tinerii din Baia Mare își aleg artiștii pentru Parada Absolvenților 2026

Municipiul Baia Mare lansează, pentru prima dată, o provocare directă către tineri: să decidă chiar ei cine va urca pe

Noul prefect al județului Maramureș, învestit oficial

Astăzi a avut loc ceremonia oficială de învestire în funcția de prefect al județului Maramureș a domnului Rudolf Stauder, acesta

Intervenție în forță a pompierilor la un incendiu în Copalnic-Mănăștur

Echipaje operative din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Gheorghe Pop de Băsești” al județului  Maramureș intervin, în aceste momente,

Primăria Baia Mare a recuperat un simbol: fostul sediu REMIN a intrat în patrimoniul municipiului

Municipiul Baia Mare marchează un moment de referință pentru comunitate, odată cu semnarea contractului de vânzare-cumpărare pentru fostul sediu REMIN