ÎN SLUJBA COMUNITĂȚII – Final de capitol pentru patru polițiști care au purtat cu cinste uniforma

Cu inima plină de amintiri şi sufletul marcat de experienţe, patru poliţişti au păşit astăzi spre o nouă misiune, de data aceasta personală

Finalul lunii octombrie a generat emoţii unice la sediul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Maramureş, atât pentru patru poliţişti care au încheiat traseul profesional, cât şi pentru cei cu care aceştia au făcut echipă. Întrucât prietenia nu se măsoară în grade, ci în încrederea construită, în sprijn, în lecţiile învăţate şi în amintirile create, avem convingerea că aceştia rămân în slujba camaraderiei.

După zeci de ani în care au făcut cinste uniformei, cei patru poliţişti au trecut în rândul cadrelor militare în rezervă şi retragere. Comisar şef de poliţie Pînzariu Vlad, adjunct al şefului Poliţiei municipiului Baia Mare, comisar de poliţie Boilă Mihai, din cadrul Serviciului Criminalistic, agent şef principal de poliţie Voicu Florin Dinu, şef de post la Postul de Poliţie Comunal Satulung şi agent şef principal Mic Vasile Marian de la Serviciul Logistic, nu au fost doar simpli colegi, ci adevăraţi mentori şi prieteni. Au lăsat în urmă nu doar amprenta anilor de muncă, ci şi o parte din sufletul lor.

Prin felul lor de a fi, cei patru poliţişti au demonstrat că dincolo de orice sacrificiu nerostit, dar resimţit, dincolo de privaţiunile impuse de meseria pe care şi-au ales-o, şi-au îndeplinit misiunile demonstrând că sunt exemple ale devotamentului, inspiraţiei, curajului şi echilibrului. Sunt oameni puternici, care s-au luptat pentru a găsi cele mai bune soluţii la fiecare provocare. Iar permanenta determinare în faţa oricărei provocări, calmul şi empatia au constituit premisele unei cariere de succes.

Pentru toate realizările profesionale dar şi pentru modelul pe care aceştia l-au reprezentat pentru colegii lor, şeful inspectoratului, comisar şef de poliţie Mureşan Ştefan-Victor le-a înmânat diplome şi plachete de merit, urându-le ca anii ce urmează să fie cât mai mulţi la număr, cu sănătate şi alte misiuni aparte, îndeplinite cu succes alături de cei dragi!

Marcat de intensitatea momentului, comisar-şef de poliţie Pînzariu Vlad, care a coordonat cu dedicare, înţelegere şi implicare activitatea de ordine publică, în calitate de adjunct al şefului Poliţiei Municipiului Baia Mare, a precizat:

„După o carieră dedicată în slujba legii și a comunității, cu inima plină de amintiri și sufletul marcat de experiențe care m-au format, a venit momentul să închei acest capitol din viața mea. Pentru mine, a fi polițist nu a fost doar o profesie — a fost o chemare, o responsabilitate și o onoare.

Am purtat uniforma cu mândrie, am fost martor la momente de curaj, de durere, de solidaritate. Am învățat ce înseamnă să fii puternic când alții au nevoie de sprijin, să fii calm în haos și să cauți dreptatea chiar și când drumul e anevoios. Am văzut ce e mai frumos și ce e mai dureros în oameni — și am ales mereu să cred în bine.

Mulțumesc colegilor care mi-au fost alături în misiuni, în nopți lungi și în clipe de cumpănă. Mulțumesc familiei, care m-a susținut necondiționat, chiar și atunci când grijile nu se vedeau la suprafață. Mulțumesc comunității, pentru încrederea oferită și pentru lecțiile primite.

Mă retrag cu capul sus, cu conștiința împăcată și cu speranța că am lăsat în urmă nu doar amintiri, ci și fapte care au contat pentru oameni și comunitate. Deși aplicarea legii nu îmi va mai fi meserie, rămâne convingere în suflet, iar principiile care m-au ghidat vor rămâne mereu parte din mine.

Cu respect și emoție,
Vlad Pînzariu”

Dă share acestui articol:

Actualitate

Fonduri în valoare de 265 de milioane de euro pentru investiții în energie regenerabilă în agricultură și industria alimentară

Cea de-a treia sesiune de depunere a proiectelor în cadrul Schemei de ajutor pentru sprijinirea investițiilor în noi capacități de

Kelemen Hunor: Până la sfârșitul lunii iunie ar trebui să avem un guvern politic

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a afirmat, marți seara, că până la sfârșitul lunii iunie ar trebui să avem un guvern

Deputatul Calin Groza sustine modernizarea transportului feroviar in Romania

În contextul actual al transportului feroviar din România, caracterizat prin infrastructură învechită, viteze reduse de circulație și întârzieri frecvente, deputatul

Bistrița-Năsăud: Ruta gastronomică ‘Gust de Valea Bârgăului’, lansată de Rusalii la Colibița

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară (ADI) ‘Turism în Bistrița-Năsăud’ a lansat duminică, în stațiunea turistică Colibița, prima rută gastronomică din județ,

Generali România va despăgubi proprietarul apartamentului cel mai grav avariat de explozia dronei din Galați

foto Agerpress Generali România a început procesul de despăgubire pentru apartamentul cel mai grav afectat de explozia dronei din Galați,

Nicușor Dan: Drona prăbușită la Galați – rusească; nu vom minimaliza niciun incident care periclitează viața

Președintele Nicușor a anunțat că drona prăbușită la Galați este Geran-2, de proveniență rusească, subliniind că România nu va ignora

Atunțuri publice

ANUNȚ DE INTERES PUBLIC – operațiuni de dezinsecție terestră împotriva ţântarilor şi căpuşelor, pe raza Municipiului Baia Mare

Anunț privind desfășurarea operațiunii de dezinsecție terestră împotriva ţântarilor şi căpuşelor, pe raza Municipiului Baia Mare, în perioada 18 –

Baia Mare a lansat primul ghid practic bilingv dedicat cetățenilor din afara Uniunii Europene

Primăria Municipiului Baia Mare a lansat vineri, 8 mai 2026, în Sala Europa, primul ghid practic bilingv dedicat cetățenilor din

În premieră: tinerii din Baia Mare își aleg artiștii pentru Parada Absolvenților 2026

Municipiul Baia Mare lansează, pentru prima dată, o provocare directă către tineri: să decidă chiar ei cine va urca pe

Noul prefect al județului Maramureș, învestit oficial

Astăzi a avut loc ceremonia oficială de învestire în funcția de prefect al județului Maramureș a domnului Rudolf Stauder, acesta

Intervenție în forță a pompierilor la un incendiu în Copalnic-Mănăștur

Echipaje operative din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Gheorghe Pop de Băsești” al județului  Maramureș intervin, în aceste momente,

Primăria Baia Mare a recuperat un simbol: fostul sediu REMIN a intrat în patrimoniul municipiului

Municipiul Baia Mare marchează un moment de referință pentru comunitate, odată cu semnarea contractului de vânzare-cumpărare pentru fostul sediu REMIN