ATENȚIE – Cod galben de căldură în Maramureș. Vezi până la cât urcă temperaturile

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și o atenționare de tip Cod Galben privind temperaturile ridicate și disconfortul termic accentuat, valabile în următoarele zile.

Potrivit meteorologilor, în intervalul 22 iunie, ora 10:30 – 24 iunie, ora 21:00, vremea va fi călduroasă în cea mai mare parte a țării. Disconfortul termic va fi ridicat, în special în zonele de câmpie din vestul, nord-vestul și sudul României. Temperaturile maxime se vor situa, în general, între 24 și 34 de grade Celsius, cele mai ridicate valori fiind așteptate în nord-vestul și sudul țării.

De asemenea, pentru ziua de luni, 22 iunie, în intervalul 12:00 – 21:00, este în vigoare o atenționare Cod Galben pentru Maramureș, nordul și centrul Transilvaniei, nord-estul Moldovei, sudul Olteniei și sud-vestul Munteniei.

Meteorologii avertizează că temperaturile vor fi deosebit de ridicate pentru această perioadă a anului, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități, ceea ce va accentua senzația de disconfort termic. În zonele vizate, maximele vor fi cuprinse între 30 și 34 de grade Celsius.

Specialiștii recomandă populației să evite expunerea prelungită la soare în orele de vârf, să consume suficiente lichide și să acorde o atenție sporită copiilor, vârstnicilor și persoanelor cu afecțiuni cronice.

Dă share acestui articol:

Actualitate

Deputatul Calin Groza sustine modernizarea transportului feroviar in Romania

În contextul actual al transportului feroviar din România, caracterizat prin infrastructură învechită, viteze reduse de circulație și întârzieri frecvente, deputatul

Bistrița-Năsăud: Ruta gastronomică ‘Gust de Valea Bârgăului’, lansată de Rusalii la Colibița

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară (ADI) ‘Turism în Bistrița-Năsăud’ a lansat duminică, în stațiunea turistică Colibița, prima rută gastronomică din județ,

Generali România va despăgubi proprietarul apartamentului cel mai grav avariat de explozia dronei din Galați

foto Agerpress Generali România a început procesul de despăgubire pentru apartamentul cel mai grav afectat de explozia dronei din Galați,

Nicușor Dan: Drona prăbușită la Galați – rusească; nu vom minimaliza niciun incident care periclitează viața

Președintele Nicușor a anunțat că drona prăbușită la Galați este Geran-2, de proveniență rusească, subliniind că România nu va ignora

Poiana cu Narcise din Munții Maramureșului a adunat iubitorii de natură la un weekend de poveste

În perioada 29–31 mai 2026, Munții Maramureșului au fost gazda unui eveniment dedicat naturii, mișcării și comunității, organizat de Asociația

ATENȚIE – Cod galben de furtuni și ploi torențiale

Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare de tip Cod Galben de instabilitate atmosferică accentuată, valabilă începând de luni,

Atunțuri publice

ANUNȚ DE INTERES PUBLIC – operațiuni de dezinsecție terestră împotriva ţântarilor şi căpuşelor, pe raza Municipiului Baia Mare

Anunț privind desfășurarea operațiunii de dezinsecție terestră împotriva ţântarilor şi căpuşelor, pe raza Municipiului Baia Mare, în perioada 18 –

Baia Mare a lansat primul ghid practic bilingv dedicat cetățenilor din afara Uniunii Europene

Primăria Municipiului Baia Mare a lansat vineri, 8 mai 2026, în Sala Europa, primul ghid practic bilingv dedicat cetățenilor din

În premieră: tinerii din Baia Mare își aleg artiștii pentru Parada Absolvenților 2026

Municipiul Baia Mare lansează, pentru prima dată, o provocare directă către tineri: să decidă chiar ei cine va urca pe

Noul prefect al județului Maramureș, învestit oficial

Astăzi a avut loc ceremonia oficială de învestire în funcția de prefect al județului Maramureș a domnului Rudolf Stauder, acesta

Intervenție în forță a pompierilor la un incendiu în Copalnic-Mănăștur

Echipaje operative din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Gheorghe Pop de Băsești” al județului  Maramureș intervin, în aceste momente,

Primăria Baia Mare a recuperat un simbol: fostul sediu REMIN a intrat în patrimoniul municipiului

Municipiul Baia Mare marchează un moment de referință pentru comunitate, odată cu semnarea contractului de vânzare-cumpărare pentru fostul sediu REMIN