Mesajul premierului Marcel Ciolacu transmis în cadrul evenimentului de lansare a Strategiei naționale împotriva traficului de persoane pentru perioada 2024-2028

„Excelențele voastre, doamnă ministru, doamnelor și domnilor secretari de stat îmi voi concentra mesajul pe două estimări referitoare la traficul de persoane. Știu că cifrele pot fi considerate aride, uneori golite de trăire, dar implicațiile din spatele acestor cifre nu ne pot lăsa indiferenți. 

În fiecare zi, la nivel mondial, există 50 de milioane de persoane care trăiesc sub controlul traficanților de persoane și sunt exploatate de către aceștia. Semenii noștri, copii, tineri, adulți sau bătrâni, femei sau bărbați, deopotrivă, sunt deturnați de la condiția lor umană și de la interesele lor zilnice pentru interesele josnice ale traficanților.

Desigur, astfel de cifre ne alarmează, însă mai impresionante sunt dramele trăite de victime și de cei apropiați lor. Numeroase vieți sunt afectate pe termen lung iar altele pentru totdeauna.

Pentru o bună percepție asupra fenomenului, voi preciza că în urma exploatării acestor oameni, câștigul anual al traficanților depășește la nivel global estimarea pentru 2022, peste 150 de miliarde de dolari americani, sumă mai mare decât produsul a peste 150 de state din lume.

Acesta este nivelul resurselor care stau la dispoziția traficanților pentru organizarea și protecția activităților lor ilegale. Cu un inamic de acest calibru se confruntă astăzi statele în eforturile lor de a combate traficul de ființe umane.

Simplu fapt că într-o societate modernă atât de avansată în toate domeniile mai avem încă motive să discutăm despre această formă de sclavie modernă este de natură să lezeze demnitatea umană a oricărei persoane de bună credință.

Fenomenul fiind deja acutizat, vremea medaliilor și felicitărilor a trecut, iar stoparea lui a devenit o obligație la nivel de bază, o obligație primară, dacă pot spune așa, iar responsabilitatea ne aparține nouă tuturor.

Din păcate, și România este pe harta traficanților de persoane, fiind recunoscut de aproape 20 de ani ca fiind unul dintre statele-sursă pentru victimele exploatate în Europa. Statisticile oficiale ale ultimilor ani ne arată că peste 500 de cetățeni români sunt identificați anual ca victime, iar cifra nu include persoanele aflate în situații de trafic, care nu se regăsesc în statisticile oficiale. Mai mult, aproximativ jumătate dintre victimele identificate sunt copii sau tineri, lucru care ne îngrijorează și mai mult.

Raportându-ne la începutul anilor 2000, România a progresat vizibil atât în crearea cadrului legal cât și în organizarea instituțională necesară în vederea contracarării traficului, atât la nivel operațional, sute de traficanți fiind aduși în fața justiției cât și în ceea ce înseamnă percepția publică asupra fenomenului. Multe dintre victimele identificate beneficiază de asistența necesară, inclusiv cu sprijinul organizațiilor neguvernamentale multe dintre ele fiind chiar în sală.

Însă fenomenul evoluează de la un an, la altul, pe măsură ce traficanții își diversifică metodele de operare, iar instituțiile statului încearcă să-si adapteze acțiunile și să identifice noi soluții de contracarare, așa încât, putem afirma că, deși foarte multe lucruri s-au făcut, încă mai sunt multe pe care trebuie să le facem împreună.

Acesta este și motivul pentru care la nivelul Guvernului a fost elaborata noua Strategie Națională Împotriva Traficului de Persoane pentru perioada 2024-2028. Propunem un mod de lucru ambițios, care să răspundă nevoilor identificate și să țină cont în mod realist de capacitățile noastre.

Suntem optimiști că documentul elaborat împreună cu toți partenerii instituționali și organizațiile neguvernamentale, cu toți în jurul mesei și ținând cont de recomandările organizațiilor internaționale. Acest document ilustrează obiectivele, angajamentul și determinarea tuturor celor care sunt implicați în stoparea acestui fenomen.

Nu ne mulțumim să privim către structurile de aplicare a legii si să le cerem oprirea traficului. Blamarea traficanților nu este suficientă, așa cum nu este suficient să lăudăm de la distanță eforturile organizațiilor neguvernamentale.

Dimpotrivă, avem o strategie sinergică, avem căi de intervenție și avem parteneriate care ne vor ajuta să combatem mai bine acest fenomen. Este momentul sa producem o schimbare reală.

Angajamentul politic al Guvernului României împotriva traficului există și rămâne neschimbat. Suntem aici și împreună suntem deciși sa schimbăm lucrurile în bine și să vă ajutăm pe voi, cei care sunteți in prima linie a luptei anti-trafic fie că vorbim de funcționari ai statului sau membri ai organizațiilor neguvernamentale.

Nu în cele din urmă, vreau să îi felicit pe toți cei care au contribuit la realizarea acestei strategii sub coordonarea Comitetului Interministerial și a ANITP.

Încă o dată doresc să vă asigur că Guvernul este un partener real în această luptă care ne îngrijorează pe toți”.

Dă share acestui articol:

Actualitate

Baia Mare – Noi restricții rutiere în zona Pieței Universității

Municipiul Baia Mare informează cetățenii că, începând cu 22 iunie 2026, se instituie restricțiide circulație și parcare în parcare în

Ziua Porților Deschise la Liceul Tehnologic „Grigore C. Moisil” – punte între elevi și viitoarea carieră

Liceul Tehnologic „Grigore C. Moisil” din Târgu Lăpuș și-a deschis porțile, timp de două zile, pentru elevii de clasa a

De la anonimat la celebritate mondială: Josimar Dias a ajuns la 6 milioane de urmăritori după meciul cu Spania

Campionatul Mondial 2026 și-a găsit deja una dintre cele mai impresionante povești, iar protagonistul este portarul naționalei Capului Verde, Josimar

Biroul deputatului Călin Groza lansează programul de internship pentru elevi și studenți în iulie 2026

Biroul Parlamentar al deputatului Călin Groza oferă două locuri de internship pe bază de voluntariat, destinate elevilor și studenților care

Ciprian Cozoplean și critica sa la adresa sistemului politic și judiciar din România

Antreprenorul băimărean Ciprian Cozoplean, cunoscut în comunitatea locală pentru implicarea sa civică și pentru pozițiile exprimate frecvent în spațiul public,

Weekend plin în Maramureș – Jandarmii intensifică măsurile de ordine și siguranță

O serie de evenimente cultural artistice și sportive urmează să aibă loc în acest sfârșit de săptămână, atât în Baia

Atunțuri publice

Deputatul Groza Călin Florin invită copiii și familiile din Maramureș să sărbătorească Ziua Copilului la Câmpia Tineretului din Baia Mare

Cu ocazia Zilei Internaționale a Copilului, deputatul de Maramureș Groza Călin Florin îi invită pe cei mici, alături de părinți

ATENȚIE – Cod galben de furtuni și ploi torențiale

Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare de tip Cod Galben de instabilitate atmosferică accentuată, valabilă începând de luni,

1 Iunie în Baia Mare: două zile dedicate copilăriei, jocului și bucuriei!

Municipiul Baia Mare îi invită pe cei mici, dar și pe părinți și bunici, să sărbătorească împreună Ziua Internațională a

ANUNȚ DE INTERES PUBLICprivind instituirea restricțiilor de circulație în vederea organizării evenimentului „Copii și părinți pe Bicicletă” în ziua de 1 iunie

Municipiul Baia Mare informează cetățenii cu privire la instituirea restricțiilor de circulație în vederea organizării evenimentului „Copii și părinți pe

Dialog civic în Piața Constituției: Deputatul Călin Groza invită cetățenii la discuții deschise pe 30 mai

Un eveniment dedicat dialogului direct dintre cetățeni și reprezentanții din Parlament va avea loc în data de 30 mai, în

Lucrări de modernizare a rețelei de gaze naturale în Baia Mare – Intervenții programate pe mai multe străzi până în luna august

Municipiul Baia Mare informează cetățenii că, în perioada 18 mai – 9 august 2026, vor avea loc lucrări de înlocuire