Mesajul premierului Marcel Ciolacu transmis în cadrul evenimentului de lansare a Strategiei naționale împotriva traficului de persoane pentru perioada 2024-2028

„Excelențele voastre, doamnă ministru, doamnelor și domnilor secretari de stat îmi voi concentra mesajul pe două estimări referitoare la traficul de persoane. Știu că cifrele pot fi considerate aride, uneori golite de trăire, dar implicațiile din spatele acestor cifre nu ne pot lăsa indiferenți. 

În fiecare zi, la nivel mondial, există 50 de milioane de persoane care trăiesc sub controlul traficanților de persoane și sunt exploatate de către aceștia. Semenii noștri, copii, tineri, adulți sau bătrâni, femei sau bărbați, deopotrivă, sunt deturnați de la condiția lor umană și de la interesele lor zilnice pentru interesele josnice ale traficanților.

Desigur, astfel de cifre ne alarmează, însă mai impresionante sunt dramele trăite de victime și de cei apropiați lor. Numeroase vieți sunt afectate pe termen lung iar altele pentru totdeauna.

Pentru o bună percepție asupra fenomenului, voi preciza că în urma exploatării acestor oameni, câștigul anual al traficanților depășește la nivel global estimarea pentru 2022, peste 150 de miliarde de dolari americani, sumă mai mare decât produsul a peste 150 de state din lume.

Acesta este nivelul resurselor care stau la dispoziția traficanților pentru organizarea și protecția activităților lor ilegale. Cu un inamic de acest calibru se confruntă astăzi statele în eforturile lor de a combate traficul de ființe umane.

Simplu fapt că într-o societate modernă atât de avansată în toate domeniile mai avem încă motive să discutăm despre această formă de sclavie modernă este de natură să lezeze demnitatea umană a oricărei persoane de bună credință.

Fenomenul fiind deja acutizat, vremea medaliilor și felicitărilor a trecut, iar stoparea lui a devenit o obligație la nivel de bază, o obligație primară, dacă pot spune așa, iar responsabilitatea ne aparține nouă tuturor.

Din păcate, și România este pe harta traficanților de persoane, fiind recunoscut de aproape 20 de ani ca fiind unul dintre statele-sursă pentru victimele exploatate în Europa. Statisticile oficiale ale ultimilor ani ne arată că peste 500 de cetățeni români sunt identificați anual ca victime, iar cifra nu include persoanele aflate în situații de trafic, care nu se regăsesc în statisticile oficiale. Mai mult, aproximativ jumătate dintre victimele identificate sunt copii sau tineri, lucru care ne îngrijorează și mai mult.

Raportându-ne la începutul anilor 2000, România a progresat vizibil atât în crearea cadrului legal cât și în organizarea instituțională necesară în vederea contracarării traficului, atât la nivel operațional, sute de traficanți fiind aduși în fața justiției cât și în ceea ce înseamnă percepția publică asupra fenomenului. Multe dintre victimele identificate beneficiază de asistența necesară, inclusiv cu sprijinul organizațiilor neguvernamentale multe dintre ele fiind chiar în sală.

Însă fenomenul evoluează de la un an, la altul, pe măsură ce traficanții își diversifică metodele de operare, iar instituțiile statului încearcă să-si adapteze acțiunile și să identifice noi soluții de contracarare, așa încât, putem afirma că, deși foarte multe lucruri s-au făcut, încă mai sunt multe pe care trebuie să le facem împreună.

Acesta este și motivul pentru care la nivelul Guvernului a fost elaborata noua Strategie Națională Împotriva Traficului de Persoane pentru perioada 2024-2028. Propunem un mod de lucru ambițios, care să răspundă nevoilor identificate și să țină cont în mod realist de capacitățile noastre.

Suntem optimiști că documentul elaborat împreună cu toți partenerii instituționali și organizațiile neguvernamentale, cu toți în jurul mesei și ținând cont de recomandările organizațiilor internaționale. Acest document ilustrează obiectivele, angajamentul și determinarea tuturor celor care sunt implicați în stoparea acestui fenomen.

Nu ne mulțumim să privim către structurile de aplicare a legii si să le cerem oprirea traficului. Blamarea traficanților nu este suficientă, așa cum nu este suficient să lăudăm de la distanță eforturile organizațiilor neguvernamentale.

Dimpotrivă, avem o strategie sinergică, avem căi de intervenție și avem parteneriate care ne vor ajuta să combatem mai bine acest fenomen. Este momentul sa producem o schimbare reală.

Angajamentul politic al Guvernului României împotriva traficului există și rămâne neschimbat. Suntem aici și împreună suntem deciși sa schimbăm lucrurile în bine și să vă ajutăm pe voi, cei care sunteți in prima linie a luptei anti-trafic fie că vorbim de funcționari ai statului sau membri ai organizațiilor neguvernamentale.

Nu în cele din urmă, vreau să îi felicit pe toți cei care au contribuit la realizarea acestei strategii sub coordonarea Comitetului Interministerial și a ANITP.

Încă o dată doresc să vă asigur că Guvernul este un partener real în această luptă care ne îngrijorează pe toți”.

Dă share acestui articol:

Actualitate

ANUNȚ -ETAPA I PRIVIND PROCEDURA DE ATRIBUIRE A 483 LOCURI DE PARCARE DE DIN    MUNICIPIUL BAIA MARE

                                                                      ANUNȚ -ETAPA I PRIVIND PROCEDURA DE ATRIBUIRE A 483 LOCURI DE PARCARE DE REȘEDINȚĂ  DIN    MUNICIPIUL BAIA MARE PENTRU

Fonduri în valoare de 265 de milioane de euro pentru investiții în energie regenerabilă în agricultură și industria alimentară

Cea de-a treia sesiune de depunere a proiectelor în cadrul Schemei de ajutor pentru sprijinirea investițiilor în noi capacități de

Kelemen Hunor: Până la sfârșitul lunii iunie ar trebui să avem un guvern politic

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a afirmat, marți seara, că până la sfârșitul lunii iunie ar trebui să avem un guvern

Deputatul Calin Groza sustine modernizarea transportului feroviar in Romania

În contextul actual al transportului feroviar din România, caracterizat prin infrastructură învechită, viteze reduse de circulație și întârzieri frecvente, deputatul

Bistrița-Năsăud: Ruta gastronomică ‘Gust de Valea Bârgăului’, lansată de Rusalii la Colibița

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară (ADI) ‘Turism în Bistrița-Năsăud’ a lansat duminică, în stațiunea turistică Colibița, prima rută gastronomică din județ,

Generali România va despăgubi proprietarul apartamentului cel mai grav avariat de explozia dronei din Galați

foto Agerpress Generali România a început procesul de despăgubire pentru apartamentul cel mai grav afectat de explozia dronei din Galați,

Atunțuri publice

ANUNȚ DE INTERES PUBLIC – operațiuni de dezinsecție terestră împotriva ţântarilor şi căpuşelor, pe raza Municipiului Baia Mare

Anunț privind desfășurarea operațiunii de dezinsecție terestră împotriva ţântarilor şi căpuşelor, pe raza Municipiului Baia Mare, în perioada 18 –

Baia Mare a lansat primul ghid practic bilingv dedicat cetățenilor din afara Uniunii Europene

Primăria Municipiului Baia Mare a lansat vineri, 8 mai 2026, în Sala Europa, primul ghid practic bilingv dedicat cetățenilor din

În premieră: tinerii din Baia Mare își aleg artiștii pentru Parada Absolvenților 2026

Municipiul Baia Mare lansează, pentru prima dată, o provocare directă către tineri: să decidă chiar ei cine va urca pe

Noul prefect al județului Maramureș, învestit oficial

Astăzi a avut loc ceremonia oficială de învestire în funcția de prefect al județului Maramureș a domnului Rudolf Stauder, acesta

Intervenție în forță a pompierilor la un incendiu în Copalnic-Mănăștur

Echipaje operative din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Gheorghe Pop de Băsești” al județului  Maramureș intervin, în aceste momente,

Primăria Baia Mare a recuperat un simbol: fostul sediu REMIN a intrat în patrimoniul municipiului

Municipiul Baia Mare marchează un moment de referință pentru comunitate, odată cu semnarea contractului de vânzare-cumpărare pentru fostul sediu REMIN