Mesajul premierului Marcel Ciolacu transmis în cadrul evenimentului de lansare a Strategiei naționale împotriva traficului de persoane pentru perioada 2024-2028

„Excelențele voastre, doamnă ministru, doamnelor și domnilor secretari de stat îmi voi concentra mesajul pe două estimări referitoare la traficul de persoane. Știu că cifrele pot fi considerate aride, uneori golite de trăire, dar implicațiile din spatele acestor cifre nu ne pot lăsa indiferenți. 

În fiecare zi, la nivel mondial, există 50 de milioane de persoane care trăiesc sub controlul traficanților de persoane și sunt exploatate de către aceștia. Semenii noștri, copii, tineri, adulți sau bătrâni, femei sau bărbați, deopotrivă, sunt deturnați de la condiția lor umană și de la interesele lor zilnice pentru interesele josnice ale traficanților.

Desigur, astfel de cifre ne alarmează, însă mai impresionante sunt dramele trăite de victime și de cei apropiați lor. Numeroase vieți sunt afectate pe termen lung iar altele pentru totdeauna.

Pentru o bună percepție asupra fenomenului, voi preciza că în urma exploatării acestor oameni, câștigul anual al traficanților depășește la nivel global estimarea pentru 2022, peste 150 de miliarde de dolari americani, sumă mai mare decât produsul a peste 150 de state din lume.

Acesta este nivelul resurselor care stau la dispoziția traficanților pentru organizarea și protecția activităților lor ilegale. Cu un inamic de acest calibru se confruntă astăzi statele în eforturile lor de a combate traficul de ființe umane.

Simplu fapt că într-o societate modernă atât de avansată în toate domeniile mai avem încă motive să discutăm despre această formă de sclavie modernă este de natură să lezeze demnitatea umană a oricărei persoane de bună credință.

Fenomenul fiind deja acutizat, vremea medaliilor și felicitărilor a trecut, iar stoparea lui a devenit o obligație la nivel de bază, o obligație primară, dacă pot spune așa, iar responsabilitatea ne aparține nouă tuturor.

Din păcate, și România este pe harta traficanților de persoane, fiind recunoscut de aproape 20 de ani ca fiind unul dintre statele-sursă pentru victimele exploatate în Europa. Statisticile oficiale ale ultimilor ani ne arată că peste 500 de cetățeni români sunt identificați anual ca victime, iar cifra nu include persoanele aflate în situații de trafic, care nu se regăsesc în statisticile oficiale. Mai mult, aproximativ jumătate dintre victimele identificate sunt copii sau tineri, lucru care ne îngrijorează și mai mult.

Raportându-ne la începutul anilor 2000, România a progresat vizibil atât în crearea cadrului legal cât și în organizarea instituțională necesară în vederea contracarării traficului, atât la nivel operațional, sute de traficanți fiind aduși în fața justiției cât și în ceea ce înseamnă percepția publică asupra fenomenului. Multe dintre victimele identificate beneficiază de asistența necesară, inclusiv cu sprijinul organizațiilor neguvernamentale multe dintre ele fiind chiar în sală.

Însă fenomenul evoluează de la un an, la altul, pe măsură ce traficanții își diversifică metodele de operare, iar instituțiile statului încearcă să-si adapteze acțiunile și să identifice noi soluții de contracarare, așa încât, putem afirma că, deși foarte multe lucruri s-au făcut, încă mai sunt multe pe care trebuie să le facem împreună.

Acesta este și motivul pentru care la nivelul Guvernului a fost elaborata noua Strategie Națională Împotriva Traficului de Persoane pentru perioada 2024-2028. Propunem un mod de lucru ambițios, care să răspundă nevoilor identificate și să țină cont în mod realist de capacitățile noastre.

Suntem optimiști că documentul elaborat împreună cu toți partenerii instituționali și organizațiile neguvernamentale, cu toți în jurul mesei și ținând cont de recomandările organizațiilor internaționale. Acest document ilustrează obiectivele, angajamentul și determinarea tuturor celor care sunt implicați în stoparea acestui fenomen.

Nu ne mulțumim să privim către structurile de aplicare a legii si să le cerem oprirea traficului. Blamarea traficanților nu este suficientă, așa cum nu este suficient să lăudăm de la distanță eforturile organizațiilor neguvernamentale.

Dimpotrivă, avem o strategie sinergică, avem căi de intervenție și avem parteneriate care ne vor ajuta să combatem mai bine acest fenomen. Este momentul sa producem o schimbare reală.

Angajamentul politic al Guvernului României împotriva traficului există și rămâne neschimbat. Suntem aici și împreună suntem deciși sa schimbăm lucrurile în bine și să vă ajutăm pe voi, cei care sunteți in prima linie a luptei anti-trafic fie că vorbim de funcționari ai statului sau membri ai organizațiilor neguvernamentale.

Nu în cele din urmă, vreau să îi felicit pe toți cei care au contribuit la realizarea acestei strategii sub coordonarea Comitetului Interministerial și a ANITP.

Încă o dată doresc să vă asigur că Guvernul este un partener real în această luptă care ne îngrijorează pe toți”.

Dă share acestui articol:

Actualitate

Tren blocat, pasageri abandonați: Deputatul Groza cere modernizarea urgentă a sistemelor CFR

Deputatul Călin Groza a criticat modul în care a fost gestionat incidentul feroviar produs în zona Episcopia Bihor, unde un

Dragoste din Maramureș în showbiz! Marian Buzilă a devenit soțul Simonei Trașcă

După o relație discretă, dar intens mediatizată în ultimele luni, Simona Trașcă și partenerul ei, Marian Buzilă, și-au oficializat relația

Deputatul Călin Groza, întâlnire la Cotroceni cu președintele Nicușor Dan

Deputatul maramureșean Călin Groza a luat parte la o serie de consultări organizate la nivel instituțional, întâlniri care au avut

Premieră muzicală cu rădăcini autentice și energie modernă: Alesia Lucaciu lansează videoclipul cinematic „Horile”

O nouă producție muzicală promite să atragă atenția publicului și să cucerească din primele secunde prin emoție, autenticitate și o

Dialog civic în Piața Constituției: Deputatul Călin Groza invită cetățenii la discuții deschise pe 30 mai

Un eveniment dedicat dialogului direct dintre cetățeni și reprezentanții din Parlament va avea loc în data de 30 mai, în

Lucrări de modernizare a rețelei de gaze naturale în Baia Mare – Intervenții programate pe mai multe străzi până în luna august

Municipiul Baia Mare informează cetățenii că, în perioada 18 mai – 9 august 2026, vor avea loc lucrări de înlocuire

Atunțuri publice

Curățenia, prioritate în Maramureș: autorități și cetățeni, uniți într-un proiect comun

Inițiativa Maramureș Curat reprezintă un demers coordonat la nivel județean, orientat spre mobilizarea administrațiilor publice locale și a comunităților în

Comunitatea în prim-plan: eveniment despre romi și universalitate, pe 3 aprilie

Vineri, 3 aprilie 2026, începând cu ora 14:00, la Millennium Business Center M1, va avea loc evenimentul „Romii între Particularitate

ULTIMA ORĂ – Incendiu major la Ieud: peste 20 de pompieri luptă cu flăcările

Pompierii militari intervin în aceste momente pentru localizarea și lichidarea unui incendiu în zona Pârâul Muncelului, comuna Ieud. Focul se

Baia Mare: Învață să salvezi vieți la prima ediție a Maratonului Resuscitării

Municipiul Baia Mare susține și invită cetățenii să participe la Maratonul Resuscitării – Ediția I, un eveniment dedicat educației pentru

Pericol în Baia Mare: măsuri urgente și restricții de circulație în zona fostului Palat Episcopal – Tricomar

În cadrul ședinței extraordinare a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Maramureș, desfășurată ieri, au fost aprobate măsuri urgente pentru

BREAKING NEWS – Incendiu de fond forestier pe Dealul Minei, în Baia Sprie

Un incendiu de fond forestier a fost semnalat în urmă cu puține momente pe Dealul Minei, în localitatea Baia Sprie.